Sanayiciden de ‘sabır’ istediler

Her gün yağan zamlar yüzünden beslenme sıkıntısı yaşayan vatandaşa sürekli ‘sabır’ dileyen iktidar, yüksek faizler nedeniyle finansman sıkıntısı yaşayan sanayicilere de bütçe düzelene kadar beklemeleri tavsiyesinde bulundu.

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) 60’ıncı yıl ödül töreni ve iftar programına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kredi müjdesi bekleyen sanayicilere depremi gerekçe gösterip bütçede kaynak olmadığı mesajını verdi.

ASO’nun ödül töreni ve iftar programı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümü nedeniyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Tamamı sanayi işçilerinden oluşan Üretimin Ritmi Orkestrasının verdiği mini konserin ardından sanayicilere hitap eden Yılmaz, seçimlerden sonra kurların artacağı, politikada değişikliklerin yaşanacağı yönündeki iddiaların spekülasyondan ibaret olduğunu söyledi. Genel seçimlerin ardından siyasi belirsizliğin ortadan kaldığını savunan Yılmaz, “Yerel seçimler makro politikaların değişme ihtimali olan seçimler değildir” dedi.

FARKINDAYIZ, BİLİYORUZ

Cevdet Yılmaz, üretim ve ihracatı finanse edecek kredilere yönelik müjdeler bekleyen salondaki sanayicilere bu yıl bütçede kaynak olmadığı mesajını verdi. İleride bütçede imkan oluştukça kredi imkanlarına bakacaklarını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

“Merkez Bankası avans kredilerini açtı. Biz de ekonomi yönetimi olarak şunu düşünüyoruz: Bütçede alanımız açıldıkça, mali alanımız oluştukça bu programı (kredi) çok daha güçlü hale getireceğiz. Maliyetlerin arttığını biliyoruz, finans maliyetlerinin arttığının farkındayız. Seçici kredileri önümüzdeki dönemde daha fazla güçlendireceğiz, buralara bütçemizde gerekirse takviyeler yapacağız. Ancak bu dönem özellikle deprem yükünden dolayı bazı zorluklar yaşıyoruz. Kolay değil 104 milyar dolarlık bir yükten bahsediyoruz.”

SIKINTILARIN AŞILMASI İÇİN DESTEK VERECEĞİZ

ASO Başkanı Seyit Ardıç da seçimlerden sonra yapısal reformlara ve yatırımın önünü açacak politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi. 2024 yılının enflasyon açısından kritik olduğuna işaret eden Ardıç, “Enflasyonun düşmesi, sıkıntıların aşılması ve makroekonomik istikrarın sağlanması için uygulamakta olduğunuz ekonomi politikalarına tam destek vereceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x